Jak często używacie mąki orkiszowej? Ja przyznam się, że bardzo rzadko używałam dotąd tej mąki. Nic dziwnego – trudno ją spotkać na półkach sklepowych. Kiedyś była bardzo popularna ale teraz jest prawie zapomniana. A to dlatego, że obecnie uprawa orkiszu jest rzadka – nie jest on tak wydajny jak jego kuzynka pszenica zwyczajna więc twarde prawa rynku zepchnęły go na margines. Ale dzięki temu ominęły go wszystkie zabiegi „ulepszające” i zwiększające wydajność. I dzięki temu orkisz pozostał niezmodyfikowany i ma takie same właściwości jak wieki temu, kiedy był podstawą diety naszych przodków. A właściwościom tym warto się przyjrzeć. Orkisz zawiera duże ilości aminokwasów i witamin, poprawia przemianę materii i wzmacnia odporność. Można jeść ziarna orkiszu (gotując jak kasze) ale znacznie łatwiejsza w obsłudze jest mąka z niego zrobiona, bo w kuchni zachowuje się podobnie jak pszenna i można jej używać do wszystkich klasycznych mącznych dań. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wypróbowania mąki orkiszowej, ja zamierzam używać jej częściej. Na pierwszy ogień poszedł chlebek bananowy. Jest to zdecydowanie zdrowa wersja chlebka bananowego – bo po pierwsze z mąki orkiszowej a po drugie- bez cukru- słodzony daktylami i małą ilością miodu. Miód można też pominąć – chlebek i tak będzie słodki dzięki daktylom i bananom. Ciężki i wilgotny chlebek długo zachowuje świeżość. Idealny do spakowania jako 2 śniadanie.
Ja go lubię też lekko opiec w tosterze i zjeść z masłem i dodatkowym miodem.
- 250 ml mleka kokosowego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 banany
- ½ szklanki oleju
- 2 jajka
- 2 łyżki miodu
- 3 szklanki mąki orkiszowej
- 1 łyżeczka sody
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki imbiru w proszku
- ¾ szklanki daktyli
- masło do posmarowania formy
- Mleko kokosowe zmieszać z cytryną, dodać banany, jajka, miód, olej i zmiksować.
- W drugiej misce wymieszać mąkę z proszkiem, sodą i imbirem.
- Zmieszać suche składniki z mokrymi.
- Daktyle posiekać. Jak są twarde to trzeba je wcześniej na 2-3 minut zalać wrzątkiem.
- Podłużną formę do pieczenia nasmarować masłem, wylać ciasto.
- Piec 50-55 minut w 170 stopniach. Przed wyjęciem wbić ciasto patyczek i sprawdzić czy jest suchy po wyciągnięciu.
Karina says
mnie zachęciłaś:)
Jagna says
Hej! Mam pytanko odnośnie mleka kokosowego… Czy ma być z puszki czy karton? Ewentualnie czy mozna je zastąpić np migdałowym ??
cookingforemily says
Może być z puszki i może też być w kartonie, ważne żeby dobrze zmieszać przed użyciem. Myślę też, że spokojnie możesz użyć innego mleka.
Jagna says
Dziękuje za szybką odpowiedź ?