To jest rok, w którym Emilka polubiła śnieg. Jeszcze rok temu, po chwilowym zachwycie pierwszym śniegiem, zaraz zaczęła marudzić, że nie chce chodzić po śniegu, wszędzie kazała się wozić spacerówką, bywało, że nogi nie chciała postawić na śniegu i trzeba ją było przenosić. Czasem przybierało to formę fobii niemalże i trochę się bałam, że jej tak zostanie. W tym roku jest zachwyt, tarzanie się w śniegu, i noszenie śnieżnych kul i lodu na patyku. I dobrze, tak powinno być jak się jest dzieckiem. Jak się dorasta to już różnie bywa. Ja zimy nie lubię, chociaż nie jestem całkowicie odporna na urok pierwszego (dużego) śniegu. Więc póki co jest ok, zimę toleruję. Chociaż gdybym miała wybierać to lato zawsze wygra. Ciepłe lato i jego smaki…
Dziś więc przepis na szybki dżem z truskawek i nasion chia. Dla tych co jesienią i zimą tęsknią za smakiem truskawek. Na szczęście są truskawki mrożone, które w konsystencji co prawda nie przypominają truskawek świeżych jednak w smaku są jak najbardziej truskawkowe. Dżem się robi bardzo szybko, nie trzeba nawet rozmrażać wcześniej truskawek (chociaż można). Chwila gotowania, trochę miksowania, trochę nasion chia do zagęszczenia ( i dla zdrowotności) i gotowe. Można potem zajadać łyżką ze słoika, na kanapce, z jogurtem, świetnie sprawdzi się jako dodatek do porannej jaglanki czy owsianki. Ja swój wykorzystałam do prostego ciasta z płatków owsianych z bananami (przepis wkrótce) a resztę zjadłyśmy z Emilką w porannej jaglance.
- 450 g truskawek mrożonych
- 4 łyżki syropu z agawy (można zastąpić cukrem brązowym)
- 2 łyżki nasion chia
- Truskawki jak jest możliwość to rozmrozić ( np zostawiając poza zamrażarką na noc).
- Jak nie ma czasu na rozmrażanie to trudno - umieścić mrożone w garnku i delikatni podgrzewać aż się rozmrożą i puszczą sok, podgotować je ok 5 minut. Rozmrożone też umieścić w garnku i pdgotować 5 minut.
- Truskawki zmiksować i gotować kolejne 15-20 minut aż się zredukują trochę.
- Dodać sok z agawy i nasiona chia, wymieszać i zstawić z ognia.
- Przełożyć do słoika, zostawić do przestygnięcia.
- Przechowywać w lodówce do ok 1 tygodnia.
gin says
Ależ ma cudownie intensywny kolor! Odrobina lata w środku zimy 🙂
Mmm says
Czy można ten dżem zapasteryzowac?
cookingforemily says
Nie próbowałam, ale mam wątpliwości czy się uda… tam jest za mało cukru a to cukier konwerwuje, plus ta chia w środku. Raczej do szybkiego wykorzystania lub zamrożenia.
Mmm says
I czy cukru dajemy tyle co strupy, tzn też cztery łyżki?
cookingforemily says
mniej więcej podobnie, ale warto sprobować i dostosować do swoich preferencji