Styczeń to nie jest najlepszy miesiąc na przepisy ciast:) Po pierwsze świąteczne przesycenie słodyczami a po drugie noworoczne postanowienia co oznacza w dużej mierze odchudzanie i zdrowe odżywianie. Ale ja nie wierzę w restrykcyjne diety, ze zdrowym odżywianiem zgadzam się jak najbardziej i wszystkim sekunduje w tym postanowieniu – a to ciasto jak najbardziej się w to postanowienie wpasowuje. To brownie, którego najważniejszym składnikiem jest masło migdałowe i jeżeli sami je zrobicie w domu, do czego serdecznie namawiam, to zdecydowanie będzie to zdrowa słodycz. Oprócz tego cukier kokosowy, znacznie zdrowszy niż biały, niewielki dodatek mąki z ciecierzycy no i czekolada.
Jak zrobić domowe masło migdałowe pisałam w tym wpisie. I przyznam szczerze, że się od niego uzależniłam i kręcę migdały na okrągło, dodając je potem do słodyczy, śniadań (idealne do owsianki) i smoothie. Jak jeszcze nie próbowaliście to namawiam i zachęcam bardzo. A niedługo więcej przepisów z jego wykorzystaniem.
Przepis pochodzi z książki „Chickpea flour does it all”, w której, jak sama nazwa wskazuje, są przepisy z wykorzystaniem mąki z ciecierzycy. Mi mąka z ciecierzycy nie do końca odpowiada w smaku i ciągle szukam na nią sposobu (dlatego też kupiłam tę książkę), ale tu akurat wcale jej nie czuć, czekolada i masło migdałowe przyjemnie dominują smak, a ciasto dzięki tej mące jest odpowiednie do podania osobom na diecie bezglutenowej. Ciasto jest dość zbite ale ma miękki środek. A połączenie czekolady i masła migdałowego jest naprawdę boskie.
- 40 g mąki z ciecierzycy
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
- 2 gorzkie czekolady
- ¾ szklanki cukru kokosowego ( można zastąpić cukrem trzcinowym)
- 2 duże jajka
- 1 szklanka masła migdałowego
- ½ szklanki posiekanych migdałów
- Prostokątną formę do pieczenia wyłożyć papierem ( ja piekłam w formie 20 na 30 cm).
- Metalową miskę ustawić na garnku z gotującą się wodą.
- Jedną czekoladę i ⅓ drugiej połamać na kawałki i dodać do miski - rozpuścić czekoladę i odstawić do lekkiego przestygnięcia.
- Resztę czekolady drobno posiekać.
- W misce zmieszać mąkę, sodę i sól.
- W drugiej misce zmiksować cukier z jajkami, dodać masło migdałowe i czekoladę i miksując dodać mąkę. Ciasto będzie bardzo gęste,
- Ciasto przełożyć do formy do pieczenia i ugnieść na równo.
- Na wierzch ciasta wyłożyć migdały i kawałki czekolady i powciskać w ciasto.
- Piec 20 minut.
- Ostudzić przed pokrojeniem.
gin says
Podoba mi się 🙂
Ja mąkę z ciecierzycy lubię bardzo za ten jej charakterystyczny smak 🙂
Monika says
Fajne,gdyby tylko migdaly byly troche tansze 😉
cookingforemily says
No niestety to jest ból… ale gotowe masło migdałowe też jest drogie i poza tym zawsze zawiera jakiś syf ( olej palmowy albo dosładzanie) a tu czysta natura.
W supermarketach daje się czasem dorwać migdały na wagę w dobrych cenach, bo robienie z takich oebkowych pakowanych po 100 g to rzeczywiscie drenaż kieszeni…
Pani_Kowalska says
Wygląda naprawdę dobrze! W sb impreza, chyba się skuszę! Ciecierzyca ma dużo witamin i minerałów, atakże białka roślinnego. Tego typu ciasta uważam za świetną alternatywę dla tych, którzy jednak nie przepadają za strączkami.
cookingforemily says
zdecydowanie dla tych co nie przepadająza strączkami – nie czuć ich tam wogóle:)
Daria says
Ciasto ma piękną strukturę, chętnie wypróbuję ten przepis 🙂 Czy masło migdałowe można zastąpić innym masłem orzechowym?
cookingforemily says
tak, można zastąpić
Daria says
Nie mogę znaleźć w przepisie informacji w jakiej temperaturze piec to brownie… 🙁
cookingforemily says
180 stopni
EenieMeenie says
Czy mogłabyś podpowiedzieć jaka ma być konsystencja masła migdałowego? Niektóre są zbite i gęste, innym razem lejące i w tym upatruje moje niepowodzenie z tym przepisem. Dwie próby i za każdym razem to samo, z zewnatrz piękna skorupka, ale środek miękki, lepki, o konsystencji papki, zdecydowanie różni się od Twojego brownie ze zdjęcia. Co mogłam zrobić nie tak?
cookingforemily says
W tym przepisie użyłam domowego masła migdałowego, przepis jest na blogu, ma dość lejącą konsystencję. MOże to kwestia piekarnika – spróbuj podpiec chwilę dłużej, i może dodaj troszkę więcej mąki. Ważne też żeby ciasto całkowicie ostudzić przed pokrojeniem