Oto moje otwarcie sezonu na dynię! W poprzedni weekend podczas pobytu u mamy zerwałam pierwszą w tym roku dynię z ogródka. Piękną, pomarańczową, nie za dużą – w sam raz żeby z części zrobić tartę z dynią a z reszty zupę. Pomysł na tartę nie był zupełnie nowy – podobny skład był w tym placku z dynią, cebulką i serem pleśniowym tylko tym razem zamiast sera pleśniowego dałam fetę, a do ciasta zmielone orzechy. Feta z dynią pasują do siebie też dobrze co przetestowałam tym przepisie na fritattę z dynią, fetą i szpinakiem. A z kolei orzechy do kruchego ciasta dodawałam też w przepisie na placek z cukinią i serami. Więc to taki składak pomysłów, który okazał się spójną, pyszną całością, pełną różnych smaków.
Niestety Emilka ciągle takich dań nie jada, walczymy z rozszerzaniem preferencji smakowych ale to jednak dla niej na za dużo, chociaż oskubała moją porcję z ciasta, które jej bardzo smakowało.
- Ciasto:
- 200 g mąki
- ¼ łyżeczki soli
- 60 g zmielonych orzechów włoskich
- 150 g masła
- 1 jajko
- Nadzienie
- kawałek dyni ( ok 700 - 800 g)
- 1 łyżka oliwy
- kilka listków szałwi
- 2 cebule
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka brązowego cukru
- 150 g sera feta
- 2 jajka]
- 200 ml śmietany kwaśnej 180 %
- sól, pieprz
- Przygotować ciasto - w misce rozmieszać mąkę, sól i zmielone orzechy, dodać zimne masło i wyrobić w palcach na kruszonkę, dodać jajko i zagnieść ciasto - przełożyć do folii i wstawić do lodówki na minimum 30 minut.
- W tym czasie upiec dynię - najpierw pokroić ją w niedużą kostkę i ułożyć na blasze do pieczenia, polać oliwą i lekko posolić - wymieszać i posypać posiekaną szałwią.
- Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, i piec ok 15 minut ( nie mieszać w czasie pieczenia), wyjąć.
- Cebulę przekroić na połowę i następnie pokroić w cienkie prążki. Na patelni rozgrzać masło i oliwę dodać cebulę i smażyć na wolnym ogniu, mieszając co jakiś czas ok 30 minut aż cebula zbrązowieje, na koniec dodać cukier, wymieszać i smażyć kolejne 2 minuty, wyłączyć ogień.
- Gdy cebula się smaży- formę do pieczenia tarty wysmarować lekko masłem i wyłożyć ciastem (ciasto jest dość delikatne i przez orzechy może być ciężko je rozwałkować w jeden duży placek więc ja wylepiłam spód rozwałkowanymi kawałkami ciasta) - wylepioną formę wstawić na 20 minut do zamrażarki. Po wyjęciu ponakłuwać ciasto widelcem, obłożyć folią aluminiową i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni - piec ciasto 10 minut, zdjąć folię i piec kolejne 5 minut, wyjąć.
- NA cieście rozłożyć kawałki dyni, cebulę i fetę.
- Jajka rozmieszać, dodać śmietanę, sól i pieprz -wymieszać.
- Zalać masą tartę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec 30 minut.
Majka says
Oj, poważna pozycja na weekend ? Piękne, pobudzające apetyt zdjęcia ?
Adrian says
Nie widziałem nigdy nawet podobnego przepisu! Ciekawi mnie to połączenie smaków.
cookingforemily says
to chyba warto się przekonać na własnych kubkach smakowych:)
Dominika says
Ta tarta wygląda naprawdę pysznie. Uwielbiam przepisy z dynią, więc koniecznie muszę spróbować.
Majka says
U mnie dynię w tym sezonie zapoczątkowała zupa z gruszkami, to dla mnie bestseller. Ta tarta to kolejne pyszne danie z dynią 😍
ewa says
Przepis nie jest pospolity i to sprawia, że chce się robić tę tartę bez końca
cookingforemily says
Cudownie to czytać, dziękuję:)
Dominika says
Muszę spróbować tej tarty! Wygląda przepysznie 🙂
Agata says
O matko! Jakie to było dobre 🤤
Agnieszka says
Dzień dobry, dziękuję za przepis, na pewno zagosci u mnie na stole🙂 a proszę powiedzieć, jakiej wielkości jest forma na tartę?🙂
cookingforemily says
ja piekłam w takiej o średnicy 28 cm
franca says
Super przepis! Robiłam już kilka razy. Z tym wyjątkiem, że zamienilam śmietanę raz na mascarpone a raz na jogurt grecki. Wychodzi super 😉
Magdalena says
Świetny przepis!
Przepyszna tarta- polecam 😋