Barszcz, kapusta wigilijna, śledzie, pierogi z kapustą i grzybami, smażony karp, grzybowa – mocne wytrawne smaki na wigilijnym stole. Każdy znajdzie tu coś za czym przepada. Każdy, tylko nie dziecko. Wigilijne dania raczej nie sprzyjają dziecięcym podniebieniom. Więc każdemu kto się zastanawia co podać dziecku w wigilię, żeby było jednak w duchu tradycji, polecam pierogi z rybą. Jeżeli dziecko lubi rybę to te pierożki na pewno mu posmakują. A jak macie w zwyczaju lepić samemu wigilijne pierogi to już naprawdę żaden kłopot kilka z nich nafaszerować rybą. A założę się że znajdą się i inni, dorośli ich amatorzy.
Proporcje które tu podaję to przepis na samodzielny obiad dla całej rodziny, bo te pierogi z rybą można oczywiście ugotować bez okazji. Porcja jest duża, ale smakują one dobrze dnia następnego, odsmażone na masełku.
- Ciasto:
- 1 i ½ szklanki mąki
- ¾ szklanki gorącej wody
- 2 łyżki oleju
- sól
- Farsz:
- 1 kg filetów z bialej ryby – ja miałam pstrąga, 3 płaty
- skórka z połowy cytryny
- pół pęczka koperku
- łyżka soku z cytryny
- sól,
- Sos:
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 łyżki masła
- kilka gałązek koperku
- Przygotować CIASTO:
- Do dużej miski włożyć mąkę, wymieszać ją z solą.
- Stopniowo wlewać wodę, mieszając ciasto łyżką.
- Dodać olej.
- Zacząć wyrabiać ciasto ręką, formując kulę,
- Ciasto można podsypać jeszcze 2 łyżkami mąki, żeby zaczęło ładnie się formować w kulę.
- Wyrabiać kilka minut.
- Miskę podsypać mąką na spodzie, zostawić ciasto i przykryć je ściereczką. Ciasto powinno odpocząć ok 30 minut.
- Przygotować FARSZ:
- Ryby pozbawić pęseta wszystkich ości. Ja część z kręgosłupem odkroiłam i podsmażyłam do zjedzenia na maśle a do farszu użyłam tylko najgrubszej części ryby.
- Pozbawione ości części ryb pokroić w drobną kostkę. Koperek posiekać, dodać do ryby razem z sokiem i skórką z cytryny. Całość posolić i dobrze wymieszać.
- Ciasto rozwałkować bardzo cienko. Wykrajać kółka kubkiem albo szklanką.Można lepić klasyczne pierogi albo coś w kształcie ravioli: na jednym kółku kłaść farsz i przykrywać drugim, dociskając końce.
- Pierogi gotować w osolonej wodzie, ok 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
- SOS: na patelni rozgrzać masło, ale należy uważać, żeby się nie zarumieniło, dodać sok z cytryny i gałązki koperku. Masłem polewać pierożki.
Anna | Studio Kuchnia says
Wyglądają bardzo smakowicie; )
Wyglądają idealnie! Pierogi to dla mnie wyzwanie..uwielbiam je, ale bardzo rzadko robię...czas się poprawić :) says
jak byłam małym dzieckiem to się zajadałam pierogami ruskimi oczywiście z gęsta śmietaną, odkąd dorosłam (i jak ja to mówię: zmądrzałam;D) nie jem pierogów ze wzgledu na kalori, ot tak się porobiło 😉 ale Tych to bym spróbowała! 🙂
Barbara says
Czy farsz rybny ma być surowy? W niektórych przepisach jest ugotowany na parze, albo potem juz jako pierożki tzreba je gotować ok 15 minut. A tu tylko 3 minuty. Czy ryba sie ugotuje?
cookingforemily says
Farsz jest z surowej ryby. Ale pierogi w sumie gotują się dłużej niż 3 minuty – w przepisie jest 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię – a zanim pierogi wypłyną to mija kilka minut. Tak więc farsz w tym czasie zdąży się ugotować, ryba nie potrzebuje dużo czasu, szczególnie jak jest tak rozdrobniona.
Barbara says
Dziękuję za odpowiedź. Jestem już spokojna i biorę się za pierożki!
cookingforemily says
powodzenia! 🙂