Dawno nie było u nas zapiekanej owsianki 🙂 A to jeden z moich ulubionych patentów na owsiankę- szczególnie zimą (tu przepis z dynią a tu z bananami). Jest pyszna, zdrowa, pożywna i rozgrzewająca – czego chcieć więcej od zimowego śniadania. Jedyny minus to czas- taka zapiekana owsianka potrzebuje minimum pół godziny w piekarniku, plus przygotowanie – więc mało kto ma rano tyle czasu. Mam jednak na nią patent – wszystko przygotowuję wieczorem, i gotową do wstawienia do piekarnika owsiankę trzymam przez noc w lodówce. Dzięki temu oszczędzam rano czas na jej przygotowanie, a poza tym składniki takie jak płatki (owsiane czy jak w tym przypadku orkiszowe) czy orzechy zmiękną i napęcznieją i dzięki temu potem można skrócić czas pieczenia (mniej więcej o 10 minut). Rano po przebudzeniu pierwsza rzecz jaką robię to wstawiam ją do piekarnika- a potem reszta porannych czynności, mycie, ubieranie, dobudzanie Emilki (a to potrafi potrwać i z 15 minut), w tym czasie owsianka się spokojnie dopieka. Polecam Wam ten patent, bo szkoda jeść ją tylko w weekendy.
Moja dzisiejsza propozycja to zapiekana owsianka z marchewką, jabłkami i żurawiną. Można też dodać do niej orzechy bo świetnie pasują. Dodałam też do niej płatki orkiszowe, które są większe i twardsze niż owsiane ale dzięki nocy spędzonej w lodówce zmiękły i dobrze wkomponowały się w całość.
- 1 szklanka płatków owsianych górskich
- 1 szklanka płatków orkiszowych (można zastąpić owsianymi)
- 1 łyżeczka cynamonu
- ¾ łyżeczki imbiru
- 1 i ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 marchewki
- duże jabłko
- 2 i ½ szklanki mleka (u mnie owsiane)
- 4 łyżki syropu z agawy
- garść żurawin albo rodzynek
- opcjonalnie garść orzechów włoskich poszatkowanych
- kawałek masła do wysmarowania formy
- Płatki wymieszać z cynamonem, imbirem, solą i proszkiem do pieczenia.
- Marchewkę i jabłko zetrzeć na tarce ( marchewka na drobnych oczkach, jabłko na grubych) i wymieszać z mlekiem i syropem z agawy.
- Do mokrych składników przesypać suche i dobrze wymieszać. Dodać żurawinę i rozdrobnione orzechy.
- Przełożyć do formy nasmarowanej masłem.
- Piec 35-40 minut w 180 stopniach.
- Owsiankę można przygotować wieczorem i wstawić przygotowaną do pieczenia w formie do lodówki. Rano wstawić do piekarnika – wystarczy wtedy piec 25-30 minut.
Ewelina says
Witam serdecznie, robilam ta owsianke pierwszy raz – w smaku pycha:-) ale mam pytanie odnosnie konsystencji, czy ma byc lekko wilgotna czy chrupiaca i sucha?
cookingforemily says
Moja była na wierzchu lekko chrupiąca ale wewnątrz wilgotna. Jak wyszła Ci za sucha to trzeba dodać więcej mleka.
mrs says
Witam! Czym mogę zastąpić syrop z agawy?
cookingforemily says
Czymś co używacie do słodzenia. Może być miód, syrop ryżowy, syrop klonowy etc
mrs says
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź 🙂 zaraz idę szykować wszystko na jutro
Agawia says
Zapiekanka przepyszna. Czy można ewentualnie resztę zamrozić? Pozostało trochę a szkoda żeby się zmarnowało.
cookingforemily says
tak, mozna mrozić:)
Małgosia says
Zapiekanka obłędna!!! 🙂 zakochałam się w niej ja i cała rodzina. Dziękuję za przepis. W planach mam wypróbowanie także pozostałych wersji. Superstrona i świetne przepisy. Gratulacje i podziękowania, że się nimi dzielisz:-)
cookingforemily says
Dziękuję za opinię i za te slowa:) serce rośnie
Zosia says
Zrobiłam już po raz drugi i znowu wyszła pyszna! Zastanawiam się tylko czy powinnam dodać jajko – w pozostałych owiankowych zapiekankach się pojawiało?
cookingforemily says
Można dodać jajko – będzie bardziej zwarta i będzie bardziej przypominać w konsystencji ciasto ( jak w tych pozostałych owsiankach – bananowej i z dynia). Ale jajko nie jest konieczne:)
Ramona says
Czym można zastąpić syrop z agawy?
cookingforemily says
Każdy inny słodzik, najlepiej zdrowy – miód ( tylko on traci swoje zdrowotne właściwości po obróbce cieplnej), syrop ryżowy, syrop klonowy
Marta says
Czy rzeczywiscie potrzebny jest tu proszek do pieczenia?
cookingforemily says
z proszkiem całość jest bardziej pulchna ale nie jest on konieczny
Majka says
Pyszna 🥰